niedziela, 4 września 2011

35. Wodospad Niagara


Przez wodospad Niagara w każdej sekundzie przelewają się z hukiem ponad dwa miliony litrów wody. Ten przygotowany przez naturę potężny spektakl sprawia jeszcze większe wrażenia dzięki udogodnieniom pozwalającym znaleźć się w centrum widowiska.

Wodospad Niagara składa się z trzech wyraźnych kaskad. Po stronie amerykańskiej znajdują się najwyższe: American i Bridal Veil (welon panny młodej), rozdzielone wąską Luna Island, gdzie woda spada z postrzępionych skał w 60-metrową czeluść. Największe wrażenie wywiera jednak zakrzywiona w kierunku Kanady Horseshoe (podkowa).

Nocą wodospady są barwnie podświetlone, a wielu twierdzi, że najpiękniej wyglądają zimą, kiedy ziemia pokryta jest śniegiem, a woda zamienia się w lód.
Łódki, ścieżki, wieże widokowe i helikoptery docierają jak najbliżej rozpryskującej się kurtyny wodnej. Nocą wodospad jest podświetlony, a zabarwione blaskiem reflektorów masy wody spadają w ciemność, tworząc niezwykły widok. W zimowej scenerii zamarzająca woda układa się w gigantyczne sople.

Podziwiając Niagarę, warto pamiętać, że ogląda się tylko połowę całkowitej masy wodospadu – druga część kierowana jest wprost do elektrowni wodnych. Cała historia tego inżynierskiego osiągnięcia przedstawiona jest w Niagara Power Project Visitor Center w pobliskim Lewiston.

1 komentarz: